Staranje kože
Staranje kože je močno povezano z zunanjimi in notranjimi dejavniki
Koža je največji organ v našem telesu. Skozi življenje se spreminja, prav tako kot videz celotnega telesa. Koža je naša zunanja lupina, ki po eni strani sprejema vplive okolja, po drugi strani pa se odziva na reakcije, ki potekajo v naši notranjosti. Zunanji dejavniki, kot so ultravijolični sončni žarki ter izpostavljenost kemikalijam in mikrobom, vsakodnevno vplivajo na našo kožo. Notranji dejavniki, kot so genetika, odpornost na stres ter prehranske navade so odvisni od vsakega posameznika. Skupni učinki notranjih in zunanjih dejavnikov na naše telo in kožo so pomembni, saj prispevajo tudi k staranju kože.
S staranjem se celična struktura kože spreminja
S staranjem postaja naša koža tanjša, njena splošna funkcionalna zmogljivost pa se zmanjšuje. Količina intradermalnih maščob v kožnem tkivu se zmanjšuje, kar povzroča suho kožo ter izpuščaje. Starajoča se koža se lažje poškoduje, njena sposobnost proizvajanja vitamina D pa se zmanjša. V kožnem tkivu se pojavijo tudi spremembe, ki vplivajo na elastičnost kože. Pojavljanje gub s starostjo je normalen in neizogiben proces. Nekatere gube so le fine linije, ki izvirajo iz aktivnosti mišic, medtem ko so druge posledica zmanjšanja kolagena in elastina v vezivnem tkivu kože. Proizvodnja kolagena, pomembne beljakovine, ki ohranja strukturo kože, se začne zmanjševati že pred 30. letom starosti.
Na staranje kože lahko vplivate tudi s svojimi življenjskim slogom
Čeprav so staranje in spremembe na koži, ki jih prinaša, neizogibni, lahko na njihov pojav vplivate in jih upočasnite z življenjskim slogom. Dobro se je zaščititi pred soncem, skrbeti za zdrav način življenja in prehrano, telesno vadbo, zadostno hidracijo in spanjem. Izogibanje kajenju prispeva k bolj zdravi koži, saj kajenje med drugim zmanjšuje učinkovitost absorpcije vitamina C v telesu. Prav tako je potrebno izključiti prekomerno uživanje alkohola in soli.
Proizvodnjo kolagena, naravne strukturne beljakovine kože, lahko spodbujamo z uživanjem živil, bogatih z vitaminom C. Najboljši naravni viri so jagodičevje ter sadje in zelenjava. Vitamin C prispeva k normalni tvorbi kolagena in pomaga ohranjati normalno stanje kože. Lastno tvorbo kolagena lahko spodbudite tudi z Biotin Collagenom, ki poleg vitamina C vsebuje tudi hidroliziran kolagen Verisol® P. Hidroliziran pomeni, da so beljakovine razcepljene na zelo majhne beljakovinske delce, imenovane peptidi. Verisol®P hidrolizirani kolagenski peptidi so klinično preizkušeni in se dokazano učinkovito absorbirajo v telo ter spodbujajo celice v dermisu kože k proizvodnji kolagena in elastina. Biotin Collagen vsebuje tudi cink in biotin, ki sta pomembna za zdravje kože. Prispevata k ohranjanju normalne kože, pa tudi hialuronsko kislino, ki učinkovito prispeva k vlaženju kože.
Revitalizacija suhe kože z omega maščobnimi kislinami
Na suhost kože, ki se povečuje s staranjem, lahko vplivamo z uživanjem dobrih in zdravih nenasičenih maščob, ki zagotavljajo za zdravje nujno potrebne omega maščobne kisline. Naravni viri omega maščobnih kislin so zlasti mastne ribe, semena, oreščki in rastlinska olja.
Kozmetični dodatek Beauty Omega-7 vsebuje olje iz pulpe jagod rakitovca in dvoletnega svetlina, ki sta bogata predvsem z omega-7 in omega-6 maščobnimi kislinami. Beauty Omega-7 vsebuje tudi vitamine in minerale, pomembne za kožo in sluznice, kot so vitamin A, vitamin E, cink in pantotenska kislina. Pantotenska kislina ne prispeva le k obnovi kožnih celic, temveč tudi k normalni sintezi kolagena in vitamina D.
Viri:
Caudill, M&Stipanuk, M. 2019. Biochemical, Physiological, and Molecular Aspect of Human Nutrition. Elsevier. 4th edition.
Hannuksela-Svahn, A. 2021. Skin structure and changes with age. Medical book Duodecim.
Mutanen, M. et al. 2021. Nutrition. Helsinki.
Russell-Goldman, E. & Murphy, G.F., 2020. The Pathobiology of Skin Aging: New Insights into an Old Dilemma. The American Journal of Pathology. Volume 190, Issue 7, July 2020, Pages 1356-1369
Schwab, U. Omega fatty acids. Medical book Duodecim. 2023.