10 tipů pro silnější nehty
Kdo by nesnil o krásných, dobře udržovaných nehtech? Pro mnohé je však lámání a štěpení nehtů známým problémem. Dali jsme dohromady 10 tipů, které Vašim nehtům pomohou růst do krásy.
1. Jezte rozmanitou stravu
Pestrá a zdravá strava je základem pro pohodu celého těla, což se projevuje i na nehtech. Snažte se jíst zeleninu při každém jídle a vypijte alespoň litr vody denně.
2. Posilte své nehty zevnitř
Nehtům můžete pomoci také vnitřní výživou, protože existují určité živiny, které mohou nehty posílit. Například zinek má významný vliv na pohodu nehtů a jeho nízký příjem se může projevit na zhoršené kvalitě nehtů. Biotin a síra zase pomáhají při tvorbě hlavního stavebního materiálu nehtů, keratinu. Chcete-li posílit křehké a lámavé nehty, vyzkoušejte doplněk stravy Biotin Strong, který obsahuje ty nejdůležitější živiny pro nehty.
3. Hydratujte ruce
Každý den si ruce mazejte krémem určeným na ruce a krém důkladně promněte i do nehtové kůžičky. Krém na ruce udržuje kůžičku hebkou, díky čemuž zůstává neporušená a chrání nehty. Krémy také zvlhčují nehty, což může snížit jejich olupování.
4. Chraňte si ruce před vodou a čisticími prostředky
Vlhkost a čisticí prostředky usnadňují lámání nehtů. Po každém umytí si ruce důkladně osušte a při používání mycích či čisticích prostředků používejte ochranné rukavice.
5. Pilujte radši, než stříhejte
Tvarování nehtů pilováním je pro nehty šetrnější než jejich stříhání nůžtičkami.
6. Pamatujte na základní a vrchní lak
Při péči o nehty nespěchejte a buďte vždy pečlivá. Základní lak zabraňuje znečištění nehtů a vrchní vrstva zas prodlužuje životnost laku. Každou vrstvu vždy nechejte pořádně zaschnout.
7. Používejte odlakovač
Starý lak odstraňujte vždy pomocí odlakovače. Olupováním laku můžete také z nehtu odstranit jeho vrchní vrstvu, což způsobí, že nehet bude nerovný a bude mít sklony k lámání.
8. Žádný tabák
Dehet obsažený v tabáku způsobuje žloutnutí nehtů. Pokud přestanete kouřit, zažloutnutí nehtů zmizí, jakmile nehty odrostou.
9. Nekousejte si nehty
Tento zlozvyk rozhodně nepodporuje růst dlouhých a krásných nehtů, takže pokud tímto zlozvykem trpíte, určitě stojí za to, zkusit se ho zbavit. Existuje mnoho způsobů jak s ním skoncovat, případně můžete požádat o pomoc svého lékárníka.
10. Co umělé nehty?
Aplikace umělých nehtů může poškodit váš vlastní nehet. Po odstranění umělých nehtů mohou být Vaše nehty velmi tenké a křehké. V tomto případě je potřeba posílit nehty jak zevnitř, tak zvenku. Doplňte tedy tělu potřebné živiny, například s pomocí produktu Biotin Strong a nehtům dopřejte zvýšenou péči – hydratujte nehty i jejich okolí, používejte pilník a zpevňující laky na nehty.
Zdravý nehet je hladký, matně lesklý a průsvitný. Hlavním stavebním kamenem nehtu je keratin. Jedná se o velmi silný vláknitý protein, který je tvrzený sírou. Keratin se tvoří v nehtovém valu, kde vytváří tvrdou a pevnou část nehtu. Nehtová ploténka je tenká, průsvitná vrstva o tloušťce 1 mm, která se skládá z několika vrstev mrtvých keratinizovaných buněk. Nehtová ploténka se pomalu tvoří v kořeni nehtu. Viditelná část kořenu nehtů se nazývá lunula – je to bělavé měsíčkovité místo ve spodní části nehtu. Mezi keratinizovanými buňkami nehtové ploténky se nachází lipidy, které dělají strukturu nehtové ploténky pružnou. Nehty nám rostou po celý život, avšak pouze o 0,1 mm týdně.