Môžeme ovplyvniť rast vlasov?
Snáď každá žena túži po krásnych, silných a lesklých vlasoch, či už má vlasy dlhé alebo krátke. Strata či zhoršená kvalita vlasov sú však bežnými problémami, ktoré môžu postihnúť ženy všetkých vekových skupín. Mnoho každodenných rutinných činností, ako je používanie gumičiek do vlasov, vysúšanie vlasov fénom, fúkanie vlasov alebo farbenie, môže poškodiť štruktúru vlasov. Okrem spomínanej činnosti môže nepriaznivo ovplyvniť stav vlasov aj zlá strava či starnutie. Pokiaľ Vás trápi zlý stav Vašich vlasov, tak určite hľadáte spôsoby, ako kvalitu vlasov zlepšiť. Pomoc by Vám mohla vnútorná výživa vlasov, pretože keď vlasom dodáme dostatok živín, ktoré sú na ich rast potrebné, tak sa to odrazí na ich kvalite. Nové vlasy rastú veľmi pomaly, ale naša trpezlivosť bude odmenená.
Vlasy rastú v priemere 1–1,5 cm za mesiac, teda približne o 15 cm za rok. Životný cyklus každého vlasu má tri fázy. Počas aktívnej fázy vyrastá vlas z vlasového folikulu počas 2-6 rokov, v tejto fáze sa nachádza približne 85% vlasov. Vlasy rastú tak, že keratinocyty (bunky vlasového folikulu), produkujú keratín, vláknitú stavebnú bielkovinu, tá je hlavnou zložkou vlasu. Keratín je veľmi silný, vláknitý proteín s vysokým obsahom síry. Potom sa rast na niekoľko týždňov zastaví, pretože postupne odumiera papila, ktorá sa doteraz podieľala na vývoji a zásobovaní vlasu. Posledná fáza je fáza pokojová, ktorá trvá niekoľko mesiacov a nachádza sa v nej približne 14% vlasov. Na konci kľudovej fázy sa vlas uvoľní z vlasového folikulu a tým uvoľní miesto pre ďalší vlas, ktorý v rovnakom folikule začne svoju fázu rastu.
Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?
Vlasy nám vypadávajú každý deň, v priemere je to 50-100 vlasov denne. Po umytí vlasov sa nám väčšinou uvoľní viac vlasov ako počas bežného dňa. Na raste vlasov sa okrem hormónov podieľajú aj dedičné dispozície, strava, stres, starnutie či choroby (napríklad porucha štítnej žľazy) a tieto vplyvy môžu tiež zapríčiniť zvýšenú stratu a vypadávanie vlasov. Pokiaľ na sebe pozorujete dlhodobé vypadávanie vlasov vo veľkom, bolo by vhodné dopátrať sa príčiny.
Živiny, ktoré podporujú kvalitu vlasov
Pravidelná strava a príjem potrebných živín majú významný vplyv na fungovanie celého tela a samozrejme na rast a kvalitu vlasov. Nízky príjem určitých vitamínov a minerálov sa často prejaví aj na zhoršenej kvalite vlasov. Najdôležitejšími živinami pre krásne vlasy sú biotín, zinok a síra – pretože tieto živiny sú potrebné na rast a vitalitu vlasov.
Biotín (čiže vitamín B7) je pokladaný za jednu z najdôležitejších látok pre zachovanie dobrého stavu vlasu – a to ako jeho štruktúry, tak pevnosti. Všetko však začína pri vlasovej pokožke. Vitamín B7 má schopnosť udržovať zdravé kožné bunky na hlave. Vlasové folikuly potom majú schopnosť vlasy dlhodobo udržať a neponáhľať s ich vypadávaním. Zdravé a kvalitné vlasové folikuly súčasne podporujú rast vlasov a celkovú hustotu vlasového porastu. Biotín tiež aktivuje keratinocyty, čím započne produkcia keratínu a zvyšuje sa tak rast vlasov i nechtov.
Zinok je jedným z najdôležitejších stopových prvkov v našom tele, ktorý má vplyv na množstvo jeho funkcií. Podieľa sa napríklad na aktivite mnohých enzýmov a je tiež základnou živinou pre rast vlasov. Keď telu chýba zinok, sú vlasy bez lesku, nadmerne sa mastia alebo sú naopak príliš suché, hrubé a nepoddajné. Nedostatok zinku sa môže okrem iného prejaviť vypadávaním vlasov.
Síra je dôležitou látkou pri tvorbe keratínu, pretože je nevyhnutná na posilnenie jeho štruktúry. Síru môžeme získať napríklad z aminokyseliny metionín, ktorá pôsobí ako zdroj síry v bunkách.
Pokiaľ chcete svojim vlasom dodať toľko potrebnej živiny, ktoré zlepšia ich vitalitu a rast, odporúčame vyskúšať výživový doplnok Biotin Strong. Biotin Strong obsahuje účinnú kombináciu biotínu, zinku a metionínu a určite vám pomôže na vašej ceste k pevným a žiarivým vlasov.